Vykonávame nový typ operácie chrbtice z bočného prístupu

Naši odborníci vykonali u nás po prvýkrát stabilizačnú operáciu chrbtice z bočného prístupu XLIF náhradou. Jedná sa o typ fúznej operácie, ktorý sa na Slovensku tak často v neurochirurgii nevykonáva.

Neurochirurgovia MUDr. Kalina a MUDr. Suchý sa boli najskôr na prevedenie tejto operácie pozrieť v Amsterdame, kde absolvovali kurz aj spolu s proktorom Marcom Damilanom, ortopédom z Talianska. Následne pod jeho dohľadom vykonali v polovici júla túto operáciu u nás v nemocnici.
Na tento typ operácie boli indikovaní štyria pacienti s bolesťami chrbtice a dolných končatín, ktorým by sa vďaka operácii mali tieto bolesti minimalizovať.
Počas operácie je v danom segmente vybratý diskový materiál z pomedzi stavcov a následne je nahradený a zafixovaný XLIF náhradou.
Navyše je veľkou výhodou, že tento typ operácie vykonávame miniinvazívne, čím sa minimalizuje aj narušenie okolitých svalov a zotavenie pacienta z operácie je kratšie.